What is $20 worth where you live?

Answered
2
0

On many paid to write sites, the payment threshold is set at or around $20 US. That’s a fairly small amount in North America, but in some countries it would buy quite a lot. I’d love to hear about your national or local currency, and about what you can buy with $20 US in your hometown. What is the basic unit of currency where you live? And how does it compare with that $20?

So for example, I live in Canada and we also use a dollar as our currency. But our dollar is worth less than the American dollar. $20 US is about $27 Canadian as I write this. That would almost pay for one month of budget internet. Or it would pay for a family-sized package of cheese or frozen chicken. If I wanted to just stick with day to day staples, I could buy about six loaves of bread plus three 4-litre jugs of milk with that money. Or it would pay the gas for us to go to the nearest city and back if we needed to shop for items that aren’t available here.

How far can you stretch $20 where you live? Americans, feel free to answer too. Prices are pretty different between Canada and the US!

 

  • You must to post comments
Best Answer
2
1

Good Morning. Well $20.00 is a fairly good amount for us here in the Philippines. You multiply it by 46.69 pesos which I found out is the running rate today. The rate changes so often. The highest exchange rate I could remember was 55 pesos for $1.00.

So with $20 we would have approximately 920 pesos I just used 46 because bank rates and even black market rates are lower than the actual rates posted. This can feed a family of 2-4 including parents, so 2 parents and 2 kids oh for maybe a week with just the basic staple foods. It can also pay the monthly utility bills for the minimum users. I can also buy 1 sack of rice but not the very good quality, just good enough to be edible. It can really pay basic needs but the minimum only. So that is why it is a big help for those here in the Philippines plus adding other small income making online work.

  • Kyla Matton Osborne
    That gives me a really good idea of what your writing money can do for you. Thanks so much, Daisy!
  • You must to post comments
0
0

In my country, Romania I pay $ 20 a month subscription to internet

  • You must to post comments
1
0

That amount is equivalent to Ksh.2000.It can 8 days average grocery in an average grocery.$20 can be able to pay about 10 labourers their daily wage.It CAN buy 25 kg of sugar and can pay a months electricity bill.It pays a month’s rent for babysitter

  • Kyla Matton Osborne
    Wow, money sure goes a long way there @stbrians!You could pay a babysitter for maybe an afternoon here on $20 USD. You might get a half-day of professional daycare for that, or a single day in some places. But $20 doesn’t even come close to paying a rental fee for lodgings. It would cost almost five times that to rent a hotel room for a single night. A monthly rent for a single person living modestly would be at least $450 USD, if not more. That’s just the lodging, with no electricity, food, furnishings, telephone, internet, etc.You could pay one minimum-wage worker for a little more than two hours of work, but $20 USD would pay just the administrative fee for one billing period of electricity (about 60 days.) The electrical consumption and taxes would be more than ten times that amount.$20 USD would buy a bag of perhaps 7 kg of sugar, plus about 10 kg of white flour for baking.
  • You must to post comments
1
0

My answer was too long and I made it into the post. It turns that I can go way under the average prices in my county just because I work my way around the super-malls. If I were going into a local shops I would get little to nothing with $20.

In comparison I can get 5 kilos (11 pounds) of the chicken/ pork in the super-mall, and only 2.5 in normal shop (5.5). There are also some huge discounts on vegetable and fruit, that goes even three times down than the average price.

 

  • Kyla Matton Osborne
    We don’t have access to discount shopping since we moved to a small farming community. In order to shop at a place like Costco, we’d need to make a long drive and pay for an overnight stay. At my discount grocery store in Montreal, I saved by buying very large amounts like 20+ kilos of potatoes, carrots, onions, or beets at one time. I would can, freeze , or dry whatever we couldn’t use before the vegetables spoiled. We had similar savings for large packages of meat, for condiments and baking ingredients, for canned goods, and for other non-perishables.I really miss it!
  • You must to post comments
1
0

with 20 dollars over here I could probably pay for my food at work for approximtely a week. I don’t like to grab food from home because I’m too lazy to cook. instead I preffer going to the restaurant in my place of work

  • Kyla Matton Osborne
    So that’s a week of eating at the restaurant, @swissheart? That would hardly pay for two days of fast food lunches here – just one, if the meals were taken at a moderately priced restaurant.
  • You must to post comments
1
0

i guess Rs50*20 i.e. 1000Rs

  • You must to post comments
1
0

About same here Kyla, 100$ would be enough for a year’s supply of textbooks, notes and bag. Mine is studying pre university, so he needs to buy few extra books which we order online but even then it is costly.

    • Guest
    • 2 years ago
    I have a 1st grader ( elementary) and I bought everything for $75 + new bag for $12 and she adores it. I talked to other parents they paid $150 for books and accessories and around $70 for a school bag. So I have spent $87 and they have spent the $220 for the exactly the same thing plus my bag is twice lighter to wear because it is made from some sort of an isolation material that stays thick and constructive. Some things are really a matter of the resourcefulness.
  • You must to post comments
1
0

20$ is enough to buy a week’s grocery. I use mine to buy textbooks or clothes for my son. The other site helped a lot but i hope SI will prove better. That is why i am asking all to interact more.

  • Kyla Matton Osborne
    @deepa, How much would clothing or textbooks cost there? Does the $20 pay for one book, several books, or part of a single book, for example? Here, we don’t have to buy the schoolbooks as they are on loan from the school. But most families spend about $100-$200 on supplies such as paper, notebooks, writing supplies, etc. for each child at the beginning of the school year. The public schools also charge a small student fee in the fall, and ask for extra shoes, fitness clothes, backpacks, etc. So we’d likely spend another $150 per child in addition to supplies. Clothes are much more expensive.
  • You must to post comments
1
1

You have a good question over here. $20 is equal to Rupees 2000 and my internet bill is fixed for $19 as Rupees 1900. That is why working online can meet our small needs. But I can say something is better than nothing. As we know it well how tough work we are working to earn few pennies.

  • Kyla Matton Osborne
    I totally agree! Every little bit counts, no matter how we spend it. If you can pay your internet for the month, it’s great! Especially if you manage to earn that $20 in significantly less than a month’s time :)
  • You must to post comments
2
0

Great question but I would like to look at this from a different angle. $20 won’t make me rich or buy me a home, but it would fill me with pride and joy because it has come through hard work and employing my writing skills.

I personally never use the money I earn through these internet endeavors for day to day stuff. This money always goes towards  some home improvement or a pet project of mine.

I love gardening, painting and crafting and $20 could fund some of the supplies I need for these. This would mean I don’t dig into the family kitty.

It encourages me to be more productive and use my time fine tuning and polishing my writing skills.

It adds to my list of small achievements.

 

 

 

  • Kyla Matton Osborne
    I know a lot of folks who use their writing money for vacations, Christmas and birthday gifts, or special projects. I think it’s a great thing to do that, and also to take pride in your writing :)
  • You must to post comments
Showing 10 results
Your Answer

Please first to submit.